Přihlaste se a využijte web naplno PTACCI.NET »

Zebrička australská - mramorová

 

Atlas » Zebrička australská - mramorová 

Zebrička australská - mramorová - Taeniopygia guttata Isabel | © TOMeK | Zebrička Mramorová
Latinský název: Taeniopygia guttata Isabel
Rubrika: Pěvci
Původ: Austrálie
Průměrný věk: 5 - 6 let
Velikost: 9 - 10 cm
Cena: 90 - 200 Kč
Vajec: 5 - 7
Čeleď: Astrildovití - Estrildidae
Výskyt: Vyskytuje sa v celej Austrálii, okrem pralesných oblastí, pri pobreží a na polostrove York, a tiež na viacerých ostrovoch Malých Súnd. Bola vysadená aj na mnohých iných miestach sveta, kde sa tiež úspešne rozmnožuje. Najčastejšia je v suchej savane i v okolí vodných zdrojov, naopak vyhýba sa súvislým lesom.
Rozdíly v pohlaví: Samček: Hlavu má rovnomerne krémovo biely. Lícne škvrny pomarančovo hnedé. Chvost hnedý, páskovanie hnedobiele. Brucho a spodná časť čisto biela. Boky pomarančovohnedé s bielymi guľatými bodkami. Samička je čisto biela a chýbajú jej aj lícne škvrny.
Mutace: Mramorovo Škoricová Mramorová Sivá Izabelová Škoricová Izabelová Sivá
Hnízdění: K vhodným búdkam na hniezdenie patria búdky s kruhovým vletovým otvorom alebo búdky spredu otvorené, ktoré považujem za vhodnejšie a obľúbenejšie. Rozmery búdky by mali byť najmenej 10 x 10 x 10 cm, ale vhodnejšie sú väčšie a to 15 x 15 x 15 cm. Zebričky na stavbu hniezda zoberú v podstate všetko, čo im poskytnete, bez toho aby niečo zvlášť preferovali.
Krmení: Kŕmne nároky zebričiek sú celkom rovnaké ako pri pestúnke japonskej opísané v odseku Potrava. Preto sa nebudem týmto odsekom zaoberať rozsiahlejšie. U zebričiek sa nie je potrebné obávať zaexperimentovať a predkladať im čo najpestrejšiu potravu s tým, že by vyšla navnivoč. Aj keď chvíľku potrvá, kým si zvyknú na nové druhy potravy a nebudú si ju chvíľu všímať, verím, že si na ňu veľmi rýchlo zvyknú a budú ju prijímať s obľubou! V čase odchovu mladých používam vaječnú miešanku (na tvrdo uvarené vajíčko zmiešané s nastrúhanou mrkvou a postrúhanými piškótami alebo strúhankou a doplnené o vitamíny ako je Roboran alebo Vitamix EX).
Chov: Vtáčiky chovám a odchovávam v klietkach debnového typu a vo voliérach 120 x 260 x 120 spolu s ostatnými exotickými vtáčikami. Veľmi často sa u chovateľov stretávam s chovom vo vonkajších voliérach práve pre svoju odolnosť. Málokedy sú zebričky chované vo vonkajších podmienkach celoročne, ale stretol som sa aj s chovom počas zimy, kedy voda v miskách bola zamrznutá a po jej vymenení sa dokonca vtáčiky v nej kúpali a po kúpaní si čistili navzájom takmer zmrznuté perie. Pokiaľ majú vtáčikovia možnosť sa ukryť pred mrazom a vetrom v chránenom vnútornom kryte, tak znášajú naše zimy bez väčších problémov. Z toho vyplýva, že vtáčiky sú na naše podmienky plne aklimatizované.
Prezentace:
Kraj:
Stanice:

Prezentace našich uživatelů

Volierka

Čimo a Wiki
Hledat fotografie Zebrička australská - mramorová
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z prezentací návštěvníků «

© PTACCI.NET - https://ptacci.net/atlas/zebricka_australska_mramorova