Přihlaste se a využijte web naplno PTACCI.NET »

Alexandr rudohlavý

 

Atlas » Alexandr rudohlavý 

Alexandr rudohlavý - Psittacula cyanocephala | © Renek |
Latinský název: Psittacula cyanocephala
Rubrika: Papouškovití
Velikost: 35 - 36 cm
Cena: 1200 - 1600 Kč
Vajec: 4 - 5
Čeleď: papouškovití (Psittacidae)
Výskyt: Indie a Srí Lanka
Rozdíly v pohlaví: Samička alexandra rudohlavého je převážně zelná ale hlavu má modrošedou se žlutým límcem. Samec je také zelený ale má tmavě červenou hlavu a na krku široký modravě zelený límec. Dospělý samec má také červenou skvrnu na hřbetě. Mláďata se podobají spíše matce. Úplného vybarvení dosáhnou ve věku jednoho a půl až dvou let a někdy i později.
Hnízdění: Jelikož hnízdí alexandři rudohlavý zhruba od prosince do března, tak by měla být v místnosti kde je umístěná voliéra teplota alespoň 20°C. Hnízdnímu páru poskytneme nejlépe dutý kmen o průměru alespoň 25cm a výšce 40 - 50 cm a vletový otvor 7 cm ale na výběr budky nejsou příliš nároční. Na dno můžeme dát kousky ztrouchnivělého dřeva nebo vlhkou rašelinu. Osobně si myslím, že obyčejné hoblovačky by jim také vyhovovaly. Samička snáší 4 až 5 bílých vajec, které opečovává sama a samec jí chodí do budky pouze krmit. Za zhruba 22 až 24 dnů se z vajíček vylíhnou mláďata porostlá prachovým peřím. Když mláďata dovrší věku 42 dnů opouští hnízdní dutinu a hlavně sameček je ještě nějakou dobu krmí. Mláďata budou schopna rozmnožování ve věku 3 let. V tomto věku budou také plně vybarvená. Během hnízdění je lepší ptáky příliš nerušit protože pokud zažijí přílišný stres mohou celou snůšku opustit nebo mláďata usmrtit. . Zajímavost: někteří chovatelé podávají během odchovu mláďat i larvy potemníka moučného.
Povaha: Mimo hnízdní období může být chován z jinými druhy papoušků ale jak mile začínají ptáci hnízdit jsou značně agresivní a proto je lepší chovat alexandry rudohlavé pouze po párech. Tito papoušci se ani moc hlasově neprojevují ale spíše tak "blekotají".
Krmení: Jako základ dáváme těmto ptákům směs pro střední papoušky. Tu můžeme doplňovat různými druhy zeleného krmení a ovoce (ne ve velkém množství), naklíčenými semeny a senegalským prosem v klasech. Také si občas rádi vezmou živočišné bílkoviny. Přirozeně musí mít vždy k dispozici směs gritu a písku na trávení.
Chov: Voliéra pro alexandry rudohlavé nemusí být příliš prostorná. Bez problémů si vystačí z voliérou o rozměrech 2x1x2m (d,š,v). Byli však odchováni i v kleci 80 x 40 x 40 cm (s hnízdní budkou zavěšenou zvenku). Alexandr rudohlavý nemá tak destruktivní tendence, tak že mohou být bez problémů chováni ve voliéře z dřevěnou konstrukcí.
Charakteristika:
Tito papoušci obvykle přijímají potravu ze země. Rádi oklovávají čerstvé vrbové větvičky, ale nemají přehnané destruktivní tendence. Jsou "hudebně nadaní" a jejich hlasový projev (hlavně u samečka) může být velice melodický..

Prezentace:
Kraj:
Stanice:
Hledat fotografie Alexandr rudohlavý
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z prezentací návštěvníků «

© PTACCI.NET - http://ptacci.net/atlas/alexandr_rudohlavy