Přihlaste se a využijte web naplno PTACCI.NET »

Papoušek horský

 

Atlas » Papoušek horský 

Latinský název: Polytelis anthopeplus
Rubrika: Papouškovití
Původ: Austrálie
Průměrný věk: 18 - 20 let
Velikost: 37 - 43 cm
Cena: 25 - 50 Kč
Vajec: 3 - 7
Čeleď: papagájovité
Výskyt: Je velmi smutné že papagáj horský sa už nevyskutuje až tak často na burzách a výstavách a už sa ani tak často nechová.
Rozdíly v pohlaví: Celková dĺžka samca je cca 40 cm, z čoho chvost je cca 20 cm. Samice sú asi o 5cm menšie. Samec má červený zobák, oranžovohnedú dúhovku oka, temeno hlavy a zadnú časť krku olivovožltú. Hruď a spodok tela sú narcisovo žlté. Chrbát je tmavšie olivovo zelený, kostrč žltá. Chvost je modročierny s hnedožltými vrchnými krovkami. Na krídlach sa od okraja vnútorných letiek lakťových vytvára červený pásik, vonkajšie krovky sú modročierne a ich spodná časť žltá. Samica je sfarbená menej nápadne a je prevažne matne olivovo žltozelená. Krídelné krovky su jasne žlté, chvost tmavo modrozelený, ktorého spodok je olivovozelený, so spodnými krajnými perami lemovanými ružovou.
Hnízdění: Tento druh hniezdi raz prípadne dvakrát v roku. Ideálne rozmery búdky sú 25x25 s výškou 60, alebo 30x30 s výškou 100cm a vhodnou jamkou. Samica znáša 3-7 vajec a zahrieva ich sama. Mláďatá sa liahnu po 22 dňoch s bielym páperím. Z búdky vyletujú už ako cca 5 týždňové a ešte asi 3 týždne sú krmené rodičmi. Celkové vyfarbenie a dospelosť nastáva až po celkovom preperení po roku. Aj keď sa stáva, že samica papagája horského zahniezdi ojedinele aj na zemi, je potrebné ponúknuť jej vysokú, podľa možnosti šikmú búdku. Vzhľad mladých vtákov je podobný samici,ale sú viac zelené.
Povaha: Tento austrálsky papagáj bol pôvodne chovaný sólo, ako krotký a to pre jeho kľudnú povahu. Až neskôr bol púšťaný do voliér a v súčasnosti je považovaný za "volierového" papagája, čo ale nevylučuje chovať ho ako krotkého, pokiaľ je odobratý od rodičov hneď po vyletení a osamostatnení, alebo dokrmovaný ručne. Aj ako dospelý si rýchlo zvyká na chovateľa. Nie je hlučný.
Krmení: Pred hniezdením je vhodné páru ponúknuť múčne červy ako prídavok k bežnej potrave, ktorú tvorí zmes slnečnice, prosa, ovsa, pšenice,lesknice, kukurice, vlašských orechov a trávoveho semena. Vhodná je naklíčená zmes a veľké množstvo ovocia a zeleniny. Okrem iného obľubujú jarabiny, šalát, piškoty, kukuricu v mliečnej zrelosti, tvaroh, nektár, kvet púpavy s listami a koreňom atď. Veľmi vhodné je bežne ponúknuť aj kropenú vaječnú zmes s morskými ráčikmi.
Chov: Papagáj horský je považovaný za odolného papagája voči zime a môže preto vo vonkajšej voliére zostať aj celý rok. Pred zimným obdobím je však potrebné vymeniť bidla za hrubé, ktoré prstami neobímu, aby mohli perím prekrývať nohy. Pri tenkých bidlách dochádza k omzlinám nôh. Prístrešok je vhodné zavetriť a na vrchu pod strechou vytvoriť doskový posed. Vo voliére sa znesú aj s inými austrálskymi druhmi, najlepšie s neofémamy. Sú vhodné aj ako pestúni iných druhov.
Charakteristika: Krotký papagáj horský má sklon aj k napodobňovaniu zvukov a naučí sa opakovať pár slov. Chovaný papagáj v byte ako krotký, potrebuje nutne prelet, pretože má sklony k pretučneniu. To sa týka hlavne aj samcov vo voliére, kedy sa môžu stať pre chov nevhodnými.
Prezentace:
Kraj:
Stanice:

Zobrazit » Zobrazit fotky z prezentací návštěvníků «

© PTACCI.NET - http://ptacci.net/atlas/papousek_horsky