Zakrslé vyandotky jsou krotké, přítulné a odolné. Chovatel Josef Pichl z Blevic z Kladenska se jim věnuje již dlouhá léta. Na celostátní výstavě drobného zvířectva Českého svazu chovatelů v Lysé nad Labem získal v kategorii zdrobnělých vyandotek černých bíle skvrnitých již dvakrát nejvyšší ocenění. Jeho slepičky si odnesly tituly jako Šampion, Vítěz plemena či super elita. Na desítkách tuzemských výstav získaly čestné ceny.

Kolik let vyandotky chováte?

Vyandotky černé bíle skvrnité chovám téměř čtyřicet let. To se ještě nazývaly černobílé. Tenhle ráz u nás tenkrát nebyl příliš známý, ale chovné kusy, zejména kohouty, jsem si vozil z trhů a výstav drobného zvířectva z Lipska a Erfurtu v bývalé NDR. Na tento barevný ráz mám už několik let Českým svazem chovatelů uznaný plemenný chov, který slouží k jeho udržení a rozvíjení do budoucna.

Čím vás plemeno zaujalo?

Krásou a povahou. Vyandotky nejen v Evropě, ale i ve světě patří mezi nejoblíbenější druhy slepic, protože jsou odolné a mají širokou škálu barevných rázů. Současný vzorník drůbeže jich u zakrslých plemen uvádí kolem třiceti. Slepičky během roku snášejí 120-140 vajec o hmotnosti 35-40 g. Zakrslé vyandotky jsou krotké, přítulné, jsou dobrými kvočnami a nemají problém vyvádět i podložená kuřátka. Dávám pod kvočnu jedenáct vajec, to mám odzkoušené, že je dobře obsedne. Ale mnohdy ji nechám sedět tři čtyři dny, pak vejce odeberu a do hnízda podstrčím kuřátka vylíhlá v elektrické líhni. Výměnu provádím v noci, ve tmě si kvočna na kuřata zvykne a neopustí je.

Z ekonomického hlediska to ale není výhodné…

Že v té době kvočna nesnáší vajíčka, mně nevadí. Vyandotky chovám především pro radost. Jsem rád, že mám kvočnu, která se o kuřátka spolehlivě postará. Nemusím jim v odchovně svítit, aby jim nebyla zima, protože je máma zahřeje, nemusím je učit vyhledávat a přijímat potravu ani je ochraňovat před případnými predátory, protože je kvočna včas odvede do bezpečí.

Co v chovu považujete za důležité?

Především dbám na kvalitní výběr chovných jedinců, jejich zdravotní stav, kvalitní krmení, čistotu kurníku a nosných hnízd. Z kuřat si ponechávám do chovu pouze slepičky, ale kohoutky si vyměňuju s našimi nejlepšími chovateli, nebo je nakupuju na výstavách v zahraničí. Vyandotky nepotřebují žádné výhody ani v zimě, protože jsou odolné a chladnější přírodní podmínky jim nevadí. Výhodou je, že mají růžicové hřebínky, které nejsou tolik náchylné k omrznutí, ale při větších mrazech jim je pro jistotu natírám stolním olejem. Slepičky krmím směskou z ječmene a pšenice, přidávám jim kukuřičný šrot, vařené brambory, sušinu z vojtěšky a od jara do podzimu si nazobou zelené krmení ve výbězích. Chovný kmen tvoří kohout a tři čtyři slepičky. Dbám, aby měly v kurníku sucho, teplo a aby se dal dobře větrat.

Jaké přípravky používáte k ochraně jejich zdraví?

Vyandotky jsou poměrně zdravé plemeno, ale preventivně k ochraně proti pseudomoru drůbeže používám očkovací přípravek Pharmavac Columbi 2, který vytváří imunitu v chovu po celý rok. Důležitá je rovněž ochrana chovu před čmelíky, kteří mohou přenášet i různé choroby, například salmonelózy. Jejich roznašečem jsou zpravidla vrabci a divocí holubi. K ochraně používám český přípravek Rebel Čmelíkostop.

Z časopisu Receptář, 3/2018