Přihlaste se a využijte web naplno PTACCI.NET »

Hrdina s PBFD

 

Články » Hrdina s PBFD 

Hrdina s PBFD

Publikováno: 09.01.2012 • Autor: © Ilona • Rubrika: Zdraví ptáčků

Někdy začátkem října 2011, jsme s Anetkou dostaly email, který byl reakcí na příběh uveřejněný zde. Email nás zaskočil a nešlo ani o to, že příběh o zlé nemoci PBFD se netýkal nás - ale že se další žakoušek pere s vážnou nemocí.

Text:
Dobrý den, máme na Vás dotaz ohledně vašeho žakouška.

Bohužel nás potkala stejná nemoc u našeho tříměsíčního miláčka i přesto, že
jsme ho kupovali se všema dokladama, jak má být. Začalo to stejnýma
příznakama jako u vás. Velice by nás zajímalo, jak se daří Vaší Anetce? Jsme
rozhodnuti pro našeho udělat vše, co se pro něho udělat dá, pokud to jen bude
možné.

S pozdravem Jana,Vašek
a Tobíšek

Samozřejmě jsme odepsaly a jsme stále v kontaktu. Myslím, že následující příběh stojí za zveřejnění z mnoha důvodů.

Tobíšek si to prostě zaslouží.

Hrdina Tobíšek

na straně dobra : Tobíšek, Jana, Vašek, MVDr Stanislav Daníček, MVDr Ľubica Nečasová

na straně zla: PBFD (Psittacine Beak and Feather Disease)

4/10/2011

Nejdříve od začátku našeho příběhu, aby jsme vše vysvětlili.

Rok jsme se rozhodovali, jestli si papouška pořídíme. Nebylo to z důvodu financí, ale zdali se o něho dokážeme postarat. Po celou dobu jsme si pročítali odborné články a rady, co vše je za potřebí při koupi papouška. Po rozhodnutí jsme kontaktovali chovatelku, která byla osvědčená a velice ochotná. I dnes jsme s ni stále v kontaktu. Snaží se nám pomoci.

Po domluvě jsme se rozhodli na nákupní návštěvu.

Když jsme dorazili, museli jsme si omýt ruce z důvodů hygieny, protože to byla ještě malá miminka. Dostali jsme kupní smlouvu a veškeré vyšetření + DNA.

Tobíšek se narodil 27.6. 2011 a my jsme si ho brali přesně 27.8. 2011 jako dvouměsíční mimčo. Byli jsme poučeni o krmení, jak podávat kašičku, kterou jsme dostali i se zrním a granulkami. Vše bylo v pořádku do doby 9.9., kdy mu začali padat letky. Ihned jsme kontaktovali chovatelku, která nás uklidnila, že se mohlo stát, že mu vypadla při lezení. Jenže druhý den mu znovu vypadli další a na to už jsme volali veterináři, kterého jsme si domluvili před koupí papouška, aby jsme byli na vše připraveni. Po jeho rozhovoru jsme byli v šoku, protože jeho odpověd byla, že kdyby měl šílet při
každém vypadnutí peří u svého žaka, tak by zešedivěl. Nový test na PBFD nám odmítl udělat z důvodů, že když už je má udělané, tak tu nemoc nemá a tudíž je zbytečné dělat Tobimu nové testy. Na to jsme ihned volali chovatelce, která nám dala kontakt na doktorku Nečasovou, jež se specializuje na exotické ptactvo. Pro nás je Praha blíže, jsme ze severu čech.

Fotky vypadlých peříček. Jen na ocasních byla krev a v žádném jiném peří se
krev už neobjevila. Pouze u těchto dvou pírek. To už jsme byli přesvědčeni o
PBFD. Běhá mi mráz po zádech, když si vzpomenu na pocity, jaké jsme v tu dobu
zažívali.

Paní doktorku jsme kontaktovali. 11.9. jsme  vyrazili na vyšetření. Když ho paní doktorka prohlédla, oznámila nám, že to bohužel vypadá na PBFD kvůli špatnému opeření, které na první pohled je zřejmé. Vypadá stejně, jako na obrázku u vašeho článku, díky kterému jsme Vás kontaktovali. Všude má červená peříčka i nová co mu narůstají jsou opět červená. Odebrala mu krev na nové testy a poslala je do Anglie na vyšetření.

S pláčem jsme odcházeli z ordinace. Máme ho jako vlastní dítě a při představě, že nám má umřít, je nám hrozně. Nezbývalo nám nic jiného než čekat, což nám ale vadilo a ne jenom nám, ale i chovatelce, která nám zařídila ještě testy ze vzorku peří. Proto jsme poslali 5 peříček do laboratoře v Olomouci, odkud má Tobi udělané testy už předtím. Byli velice ochotní,  a testy nám udělali zdarma jako kontrolu. V pondělí 17.9. nám byli zavolány výsledky z Olomouce. Opět jim to ukazuje, že je vše negativní. Ani nevíte, jaký nám spadl kámen ze srdce.

Další rána byla v podobě výsledku z Anglie, který přišel 27.9. Vzorek krve byl potvrzen jako pozitivní.
Podlomila se nám kolena nad představou, co tato nemoc dokáže. Bohužel, paní doktorka byla celý týden mimo ordinaci, což pro nás znamenalo čekání. Po rodinné poradě jsme si nechali od neutrálního veterináře odebrat dva vzorky krve. Jeden jsme poslali zpět do Olomouce na přetestování a druhý do Plzně. V Olomouci nám domluvili kontakt na jednoho chovatele, kterému pomáhali  v chovu z PBFD, kdy mu uhynulo 50 ptáků a má velké zkušenosti. Dal nám naději, že to co popisujeme, nemusí být PBFD ,ale že mu chybí aminokyseliny. Takto mladý žako by musel být již dávno mrtvý. S takto velkými příznaky tito malí  žakoušci velice často umírají, aniž by jim stihlo vypadat peří. Poradil nám podávat  pupálkový olej s imunoglukanem na imunitu. Jenže včera nám dorazili oboje výsledky s pozitivními nálezy.

Tobíškovo opeření je velice ošklivé. Chybí ocasní péra i letky a jeho krček je téměř holý. Všude mu začíná růst nové opeření, ale je stejně nepěkné. Ve čtvrtek jsme objednáni na krevní testy, aby jsme zjistili, jak vypadá jeho imunitní systém a vnitřnosti. Máme hrozný strach a doufáme, že je dostatečně silný na to, aby zvládnul léčbu, kterou jsme ochotni zaplatit i podstoupit. Toto je náš velice smutný příběh - a i když se člověk připraví, jak správně koupit mazlíčka, tak né vždy je to s dobrým koncem. Už o této nemoci víme, jak moc je zákeřná a dokáže se v testech prokázat jako negativní, kvůli jejímu klesání. Budeme doufat, že dokážeme Tobíškovi pomoci a je nám jedno, co to bude stát. Hlavně že o něj nepříjdeme. Všude za námi chodí a snaží se létat, ale bohužel chudáček bez letek nemůže.

PS: nevíte- zdali žakoušek z příběhu stále žije?
S pozdravem Jana a Vašek P.


Více najdete zde, na Anetčině webíku: http://kongo.webnode.cz/zajimavosti/ke-cteni/hrdina-s-pbfd/

 


Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 3x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 09.01.2012 Upraveno: 10.01.2012 Přečteno: 30x

Schválili: Rexik *** 14.11.13 • Rex *** 14.11.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Zdraví ptáčků
01.09.2013*****Papouščí zoo v Bošovicích41x
15.06.2015*****Co přidat ptákům do krmítka, aby jim to neublížilo?16x
18.03.2013*****Korela Stonožka29x
10.11.2013*****Výstava Lysá nad Labem 201320x
15.11.2012*****Výstava postavových kanárů a exotického ptactva.Botanická zahrada Brno 201244x
11.09.2009*****Krmivo, ktoré ma poznačilo na celý život1622x

Komentáře návštěvníků

x Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Další články tohoto autora
Žádné další články

© PTACCI.NET - https://ptacci.net/clanky/14-hrdina-s-pbfd